Przygotowanie samochodu do zimy

Każda pora roku wiąże się z innymi temperaturami, warunkami na drodze i widocznością. Jednak zima i mrozy to najtrudniejszy czas dla naszego auta i warto się do niego wcześniej przygotować, aby nie dopuścić do wystąpienia wielu kłopotliwych sytuacji.

Sprawdzenie stanu technicznego

Najistotniejszą rzeczą jest zadbanie o bardzo dobry stan techniczny auta, co wiąże się z wizytą w zaufanym warsztacie i wymianą wszystkich uszkodzonych elementów instalacji czy zużytych akumulatorów, które mogłyby sprawić kłopoty przy rozruchu silnika w niskich temperaturach. Równie ważna jest wymiana opon na zimowe oraz tankowanie wysokiej jakości paliwa, które dodatkowo ma skład odpowiednio dostosowany do zimowych warunków. Poza tym należy wykonać przegląd płynów eksploatacyjnych, w tym szczególnie w układzie chłodzenia, aby nie dopuścić do jego zamarznięcia i zniszczenia chłodnicy, a nawet silnika.

Odśnieżanie i odmrażanie

W zimowych warunkach, jeśli auto parkujemy na zewnątrz, rano przed rozpoczęciem jazdy wymaga ono często odśnieżania i skrobania szyb. Dlatego warto wcześniej zakupić takie akcesoria jak zmiotka, skrobaczka i preparat w sprayu, który przeznaczony jest do odmrażania szyb. W przypadku zamarzniętego zamka przydaje się także środek odmrażający do niego. Wszystkie te preparaty trzymamy w domu w stałym miejscu, aby rano były gotowe do zabrania, gdy wyruszamy w podróż autem.

Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu i myciu naszego pojazdu w ręcznej lub automatycznej myjni samochodowej. Zimą zanieczyszczeń jest bardzo dużo, a brud osadza się szczególnie pod spodem pojazdu i na wnękach kół. To zwykle zamarznięte błoto pośniegowe, które jeśli nie zostanie szybko usunięte, uderza o elementy wykonane z blachy, w związku z czym może doprowadzić do uszkodzenia jej warstwy ochronnej i pojawienia się niszczącej rdzy.

About the author
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit