wycieraczki

Stan szyb samochodowych oraz wycieraczek to jedne z najważniejszych elementów wpływających na dobrą widoczność podczas jazdy autem, a tym samym decydujących o poziomie bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Zakłada się, że średnio wycieraczki w naszym aucie powinniśmy wymieniać przynajmniej raz na rok, ponieważ po tym czasie tracą swoje właściwości i zamiast usuwać wodę oraz zanieczyszczenia rozmazują je na szybie, powodując znaczne pogorszenie widoczności.

W przypadku starych wycieraczek może zdarzyć się również tak, że ich gumowa warstwa popęka w takim stopniu, iż metalowe elementy zaczną stykać się z powierzchnią szyb i szorować o nią podczas pracy, co bardzo szybko ją niszczy.

Dbanie o dobry stan wycieraczek

Z tych wszystkich powodów warto regularnie wymieniać wycieraczki, a pomiędzy wymianami dbać o to, by zawsze były w jak najlepszym stanie. Istotne jest przede wszystkim jak najczęstsze ich czyszczenie – zarówno wtedy, gdy zatrzymujemy się na stacji paliw, aby zatankować oraz wtedy, gdy korzystamy z usług myjni samochodowej.

Szczególnie ostrożnie powinniśmy obchodzić się z wycieraczkami podczas sezonu zimowego i dużych mrozów, gdy na szybach rankiem pojawia się oblodzenie lub warstwa szronu. W żadnym wypadku nie uruchamiajmy wtedy wycieraczek, bo możemy przeciążyć mechanizm i spowodować jego uszkodzenie albo przynajmniej na tyle zniszczyć ich pióra, że nie będą efektywnie zbierały wody podczas deszczu. Równie niebezpieczne jest odrywanie przymarzniętych wycieraczek od szyby, ponieważ może doprowadzić do zniszczenia gumowego pióra. W takich sytuacjach najlepszym sposobem jest spryskanie szyb preparatem odmrażającym w sprayu i już po kilku minutach wycieraczki będą mogły działać, a szyba zostanie pozbawiona zamarzniętej warstwy.

 

About the author
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit