nabłyszczanie samochodu

Woskowanie to jeden z etapów kompleksowego mycia samochodu, który dla jednych kierowców jest obowiązkowy, a innym wydaje się zbędny. W rzeczywistości ta prosta czynność wykonywana systematycznie co dwa miesiące może znacznie przedłużyć żywotność lakieru i poprawić jego wygląd.

Co daje woskowanie karoserii samochodowej?

Woskowanie to czynność, która polega na wtarciu cienkiej warstewki specjalnego preparatu w powierzchnię karoserii. Wosk dostępny jest w formie pasty, mleczka lub oliwki, a wybór środka zależy od stanu karoserii. Im jest ona starsza, tym gęstsza powinna być postać preparatu.

Podstawowe zalety woskowania karoserii to:

  • ochrona przed działaniem promieni UV i fizycznych zanieczyszczeń wpływających na kondycję lakieru oraz powodujących jego matowienie,
  • ochrona przed wnikaniem kolejnych zabrudzeń, dzięki wytworzonej delikatnej powłoce na powierzchni,
  • utrzymywanie pięknej, gładkiej i lśniącej powierzchni karoserii, która decyduje o jej odbiorze wizualnym,
  • znacznie łatwiejsze mycie samochodu,
  • usuwanie drobnych utlenień lakieru w starszej karoserii,
  • widoczne pogłębienie koloru, lepszy wygląd oraz wypełnienie niewielkich rys.

Jak wygląda prawidłowe woskowanie?

Woskowanie karoserii to usługa, którą wykonuje każda ręczna obsługowa myjnia samochodowa, a także myjnia automatyczna. W myjni bezobsługowej tę czynność trzeba wykonać samodzielnie, przestrzegając określonych zasad przygotowania pojazdu.

Pierwszym krokiem zawsze jest dokładne umycie auta – zarówno na zewnątrz, jak i w środku – z dodatkiem odpowiednich detergentów. Przed nakładaniem wosku lakier koniecznie trzeba wysuszyć. Preparat nanosi się na niego za pomocą czystej, miękkiej ściereczki. Najlepszy efekt zapewnią koliste ruchy i systematyczne przesuwanie dłoni od krawędzi do krawędzi karoserii. Po pokryciu całej powierzchni przychodzi pora na polerowanie. Do tego celu najlepiej wybrać miękką szmatkę z mikrofibry.

Woskowanie nie musi być wykonywane po każdej wizycie w myjni. W samochodach osobowych zaleca się je dwa razy do roku, wiosną i jesienią, a przy intensywnej eksploatacji pojazdu – co dwa miesiące.

About the author
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit